Zadnje partnersko srečanje in multiplikativni dogodek v projektu MMM

Da je Maribor mesto s široko razpredeno in medsebojno dobro povezano mrežo organizacij, ki na različne načine nudijo pomoč migrantom v lokalnem okolju, se je izkazalo tudi na dobro obiskani zaključni konferenci v sredo, 11. septembra 2019, v Hotelu City Maribor. Dogodka so se udeležili tako predstavniki nevladnih in prostovoljskih organizacij kot predstavniki lokalnih oblasti, Zavoda za zaposlovanje, zaposlitvenih agencij, poklicnih šol ter delodajalcev, ki jim je bila prireditev prvenstveno namenjena. Pomembno mednarodno dimenzijo so k dogodku prispevali še gosti iz Turčije, Romunije in Španije, ki jih je Andragoški zavod Maribor gostil v vsebinsko podobnem projektu EMMR.

V praksi se je potrdila učinkovitost koncepta migrantov mentorjev, ki v lokalnih skupnostih živijo že dlje časa in poznajo tako kulturo države gostiteljice kot življenjsko izkušnjo novih priseljencev ter zato tudi bolje razumejo izobraževalne potrebe migrantov, ki v proces integracije šele vstopajo. V MMM pilotnem programu so bili prav migranti mentorji tisti, ki so zaradi svoje migrantske izkušnje pomembno prispevali k oblikovanju novega učnega programa, snovanju metodoloških pristopov ter učnih gradiv.
Dva od treh migrantov mentorjev, ki smo jih usposobili v projektu, sta s predstavitvijo svojih izkušenj pomembno zaznamovala tudi multiplikativni dogodek. V svojih predstavitvah sta oba poudarila, kako pomembno je bilo njuno enakovredno sodelovanje v pilotnem programu.
Izpostavila sta pomen učenja v delovnem okolju, saj je tudi učenje jezika bolj učinkovito, če lahko oseba besede poveže z materiali, navodili in delovnimi postopki. Izkušnjo vključitve v delovno okolje so migranti v sklopu projekta pri nas dobili v invalidskem podju Ozara d.o.o. Kot mentorja sta lahko pomagala predvsem s prevodi in dodatnimi razlagami.
Vsi obiskovalci so še s posebej velikim zanimanjem prisluhnili Študiji učinkovitosti, ki prav tako nastaja kot intelektualni rezultat projekta MMM. Predstavnik nemškega partnerja INIBIA EEIG, Dieter Schulze, je v predstavitvi študije izpostavil pomembno ugotovitev, da je ključni dejavnik integracije migrantov pravzaprav situacija na trgu dela v posamezni državi; tam, kjer so potrebe po delavcih migrantih večje, je tudi integracija uspešnejša.