Začetna integracija priseljencev
Enotni program učenja slovenskega jezika in seznanjanja s slovensko zgodovino, kulturo in ustavno ureditvijo
Zaradi porabe sredstev novih prijav kandidatov ne sprejemoamo. Več informacij o novih možnostih vključevanja bo znanih spomladi 2023. Zahvaljujemo se vam za razumevanje.
Brezplačni program se izvaja za tujce, državljane tretjih držav, ki jim je pristojna upravna enota izdala potrdilo o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v programu učenja slovenskega jezika oz. potrdilo o izpolnjevanju pogojev za udeležbo v enotnem programu.
Kdo se lahko udeleži brezplačnih tečajev slovenščine?
- ki imajo dovoljenje za stalno prebivanje,
- ki v Republiki Sloveniji zadnje leto prebivajo na podlagi dovoljenja za začasno prebivanje in imajo dovoljenje za začasno prebivanje izdano z veljavnostjo najmanj enega leta,
- družinskim članom državljanov tretjih držav z dovoljenjem za začasno prebivanje na podlagi združitve družine,
- državljanom tretjih držav, ki so družinski člani državljanov Republike Slovenije ali državljanov Evropskega gospodarskega prostora in v Sloveniji prebivajo na podlagi dovoljenja za prebivanje za družinskega člana.
Če ste program obiskovali najmanj 80 % ur, ste po zaključenem programu upravičeni do brezplačnega prvega preizkusa znanja slovenskega jezika na osnovni ravni.
Trajanje tečaja
Prijava, razvrstitveni test in pričetek tečajev
Vsi prijavljeni kandidati bodo opravili razvrstitveni test, na podlagi katerega bodo razvrščeni v ustrezne tečajne skupine.
O pričetku, terminih in lokaciji tečajev se bomo dogovorili po opravljenem razvrstitvenem testu in oblikovanju učnih skupin.
Več informacij lahko najdete tudi na spletišču z informacijami za tujce.
Kako pridobim potrdilo na Upravni enoti Maribor v času veljavnosti ukrepov zaradi Covid-19?
Če želite na Upravni enoti Maribor pridobiti potrdilo, sledite naslednjemu postopku.
- Pokličite na telefonsko številko 02/2208-401 ali 031/747-457, ali pa pošljite elektronsko sporočilo na ue.maribor@gov.si in se dogovorite za termin.
- Na dogovorjeni termin s seboj prinesite:
- Osebni dokument.
- Dovoljenje za bivanje.
- V primeru, da ste v Sloveniji na podlagi združitve družine, potrebuje podatke o družinskem članu (EMŠO vlagatelja /moža, če je žena tukaj zaradi združitve družine/).
- Upravna taksa znaša 22,60 € in jo poravnate na upravni enoti.
Pomembno:
Stranka ne sme biti v postopku podaljševanja dovoljenja za prebivanje. Potrdilo lahko pridobi šele, ko je postopek podaljšanja zaključen.
Informacije in prijava
Program se financira iz Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) v višini 75% in proračuna Republike Slovenije oziroma sredstev Urada Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov v višini 25%.
Program se sofinancira iz Evropskega sklada za vključevanje državljanov tretjih držav (Evropski sklad največ v višini 75 %, Ministrstvo za notranje zadeve najmanj v višini 25 %).

